Aktualności

Jak prowadzić źrebię przez sezon wyźrebień?

Sezon wyźrebień – Havens

Z momentem nadejścia wiosny, u hodowców bardzo łatwo można wyczuć podekscytowanie. Jest to spowodowane tym, że na pastwiskach zaczynają pojawiać się nowe źrebięta. Sezon ich narodzin to bez wątpienia czas pełen ogromnej radości, ale też wymagający równie sporego zaangażowania z ich strony. Więc jak zadbać o źrebię w okresie wyźrebień?

Wiosna, czyli owoc pracy hodowców

Podczas gdy dni zaczynają stawać się dłuższe, a temperatury za oknem idą do góry, klacze zaczynają rodzić swoje potomstwo. Chociaż czas ten jest wymagający, jest on pełen cudu życia. Każde nowo narodzone źrebię to efekt pracy hodowców, którzy dokładają wszelkich starań, dbając o zdrowie oraz kondycję swoich koni.

O tej porze roku, jak zwykle możemy oczekiwać różnorodności wśród małych źrebaków. Od tych z przyjemnym dla oka i urokliwymi barwami futrem, do tych z eleganckimi liniami.

Czas intensywnej troski

Pomimo że sezon wyźrebień łapie hodowców za serce, muszą oni być przygotowani na szereg wyzwań i gotowi do działania. Bowiem czas ten wymaga z ich strony intensywnej troski o nowo narodzone źrebięta, żeby te mogły rozwijać się i wyrosnąć na silne konie. O co należy zadbać wiosną?

Wsparcie dla rodziców źrebięcia

Zanim jeszcze przejdziemy do dbania o samo źrebię, warto skupić się też na jego przyszłych rodzicach. Żeby wiosna mogła przynieść potomstwo, dobrze jest zaoferować im swoją pomoc poprzez podawanie suplementów diety. Doskonałym środkiem jest w tym przypadku EquiForce Beta+. Zawiera on:

 

  • wysoki poziom beta-karotenu,
  • naturalną witaminę E,
  • selen,
  • potrzebne aminokwasy.

 

Dane mikroelementy przynoszą korzyści dla obu koni. W przypadku ogierów zwiększa się ilość i jakość nasienia, a u klaczy wspierają one owulację i utrzymanie ciąży. Aby optymalnie przygotować przyszłą matkę do sezonu rozrodczego, zaleca się rozpocząć suplementację już na początku roku – przed sezonem pastwiskowym.

Jakie potrzeby ma źrebię?

Szczególne dbanie o źrebięta rozpoczyna się jeszcze, gdy te są w łonie matki. Zaleca się, aby wspierać klacz już w okolicach 6. miesiąca ciąży. Kiedy rodzi się źrebię, jej zapotrzebowanie na energię w znacznym stopniu zaczyna wzrastać i ciężko jest jej poradzić sobie bez naprawdę treściwej paszy. Dlatego też świetnym rozwiązaniem jest podawanie jej Ferto-LAC 3, który bez żadnego problemu zaspokoi jej potrzeby. Jest to kluczowe nie tylko w dbaniu o samopoczucie matki, ale i wpływa na początkowy rozwój dziecka.

Regularna aktywność źrebięta

Już krótko po urodzeniu źrebięta zaczynają być ciekawskie swojego otoczenia. Skaczą, biegają i zwiedzają nowe środowisko. Aktywność fizyczna to naturalna część rozwoju u młodych koni. Dlatego ważne jest, aby zapewniać im możliwość do ruchu. Żyjąc na pastwisku, najczęściej mają one swobodny teren, na którym mają szansę spożytkować nieco energii. Dzięki temu mogą się one rozwijać w odpowiedni sposób, stopniowo zmieniając się w dorosłe konie.

Choć dobrze jest dać im nieco swobody, rola człowieka też jest tutaj ważna. Jeszcze przed narodzinami, hodowca powinien zadbać o to, żeby cały obszar był zupełnie bezpieczny dla źrebiąt. Ponadto istotne jest budowanie więzi pomiędzy właścicielem a koniem. Dlatego też, kiedy zwierzę jest młode, zaleca się wspólne spacery. Wtedy źrebię ma nie tylko okazję do rozwoju mięśni i koordynacji, ale także do przyzwyczajenia się do obecności człowieka.

Zbilansowana dieta i żywienie

Poza zapewnieniem źrebięciu ruchu, dla jego dobrego rozwoju hodowca powinien zadbać także o zbilansowaną dietę. Przyjmowanie odpowiednich ilości makro- i mikroskładników jest tutaj kluczowe. Dlatego zalecamy podawanie mu Foal-Cubes. Zawierają one odpowiednią dawkę białka, potrzebne substancje mleczne oraz witaminy, dzięki którym kości i układ nerwowy mogą rozwijać się tak, jak powinny.

 

Chociaż sezon wyźrebień to czas radości, nie należy zapominać o dbaniu o źrebięta. Dzięki dodatkowemu wsparciu człowieka, z pewnością wyrosną na silne konie.