Chociaż mogłoby się wydawać, że stres dotyczy jedynie ludzi, równie dobrze towarzyszy on zwierzętom – w tym koniom. W ich przypadku może mieć on różne przyczyny oraz skutki. Bowiem u koni odgrywa on dość dużą rolę w kontekście zdrowia. Natomiast jak dokładnie stres wpływa na konie?
Wpływ stresu na zdrowie konia
Stres u konia może prowadzić do różnych problemów. Równocześnie mogą to być zwyczajne napięcia mięśni lub kolki, jak i dolegliwości związane z trawieniem. Z drugiej strony wpływa on także na jego samopoczucie, a jeśli towarzyszy on stale, może prowadzić do zaburzeń snu, a nawet do depresji.
Jednakże do najpopularniejszych objawów nadmiernego stresu są wrzody u koni. Jest to rodzaj schorzenia, który najczęściej prowadzi do dyskomfortu oraz bólu brzucha. Badania wskazują, że jest to spowodowane tym, że stres prowadzi do zwiększenia się ilości wydzielanego kwasu żołądkowego, który podrażnia błonę śluzową. Objawami wrzodów u konia jest najczęściej zmniejszenie się apetytu oraz zwiększenia ryzyka na powstawanie innych problemów żołądkowych.
Objawy stresu u koni
To, że konie mogą być zestresowane, można zauważyć dość łatwo. Stają się one wtedy bardziej nerwowe i sprawiają wrażenie poirytowanych. Mogą szczególnie dużo rżeć oraz pocić się. Ponadto jeśli stres jest długotrwały i silny, z czasem konie mogą zacząć często tupać kopytami, a nawet kopać czy uderzać głową w różne przedmioty w otoczeniu.
Charakterystyczne jest dla nich wówczas także częste machanie ogonem oraz gryzienie na przykład ogrodzenia.
Warto też obserwować je podczas treningu. Wtedy stres może objawiać się poprzez buntowanie się i odmawianie swojemu właścicielowi.
Dodatkowo istotną kwestią, którą należy kontrolować, jest odżywianie koni. Z reguły mają one znacznie pomniejszony apetyt. Za to oddawanie kału odbywa się wtedy często, ale w małych ilościach.
Przepis na ograniczenie stresu
Pomimo że schorzenia takie, jak wrzody towarzyszą koniom stosunkowo często, istnieją sprawdzone sposoby, żeby temu zapobiec. Przede wszystkim na poziom stresu bardzo mocno wpływa środowisko, w jakim koń żyje. Powinno być ono maksymalnie naturalne i pozostawiające swobodę. Są to zwierzęta, które lubią być w grupie oraz mieć dostęp do przestronnego pastwiska.
Poza tym stres często powodują różnego rodzaju kontuzje i choroby. Fakt ten wynika z natury, ponieważ konie szczególnie cenią sobie czucie się na siłach.
Co więcej, istotne jest to, że mają one swoją rutynę. Wiedzą, kiedy powinny być karmione, a kiedy powinny otrzymać nową ściółkę. Dlatego ważne jest, aby trzymać się swojego harmonogramu, ponieważ każde zmiany są dla koni wyjątkowo stresujące. Nie inaczej jest w kwestii samego odżywiania. Dieta powinna być zbilansowana i dostarczać wszystkie najistotniejsze składniki. Dobrze jest upewnić się, czy przypadkiem nie ma w niej zbyt dużo szybko uwalniających się węglowodanów.
Konie to zwierzęta, które lubią swoją rutynę. Dlatego też mogą reagować stresem na różnego rodzaju zmiany. Dotyczy to między innymi transportu i wahań pogody. Opady deszczu i śniegu mogą sprawiać, że konie są bardziej nerwowe niż na co dzień. Jest to wyzwanie dla właścicieli zwłaszcza w sezonie zimowym.
Jak wesprzeć konia z problemami gastrycznymi?
Żeby zadbać o samopoczucie i zdrowie swojego konia, powinno się minimalizować jego stres tak bardzo, jak to możliwe. Jednak, gdy napięcie zaczyna towarzyszyć mu zbyt długo, może prowadzić do powstawania problemów gastrycznych. W rozwiązaniu tego problemu pomaga pasza dla koni Gastro+. Jej zadaniem jest między innymi:
- niwelowanie kolek,
- zwiększenie apetytu,
- zapobieganie utraty wagi.
Jest to mieszanka wodorowęglanu sodu, węglanu wapnia, magnezu oraz probiotyków, które mają za cel zneutralizować nadmiar kwasów żołądkowych i tym samym ukoić żołądek. W dodatku zawiera on olej, kwasy omega-6 i omega-3, które sprzyjają gojeniu się wrzodów u koni.
Działania mające na celu zminimalizowanie stresu w życiu koni są na wagę złota. Z racji, że są one dość podatne na napięcia, zapobieganie ma tu ogromne znaczenie.