Porady żywieniowe, często zadawane pytania i wskazówki dotyczące karmienia koni.

 

Na naszej stronie znajdziesz porady żywieniowe i informacje o naszej bogatej ofercie. Chcielibyśmy również informować Cię o nowych lub ulepszonych produktach i innych aktualnych tematach.

Zebraliśmy już najczęściej zadawane pytania dotyczące żywienia koni (patrz menu po lewej). Jeśli jednak Twojego pytania nie ma na liście, zawsze możesz skontaktować się z naszym biurem w celu uzyskania osobistych porad dotyczących karmienia lub obszernej broszury ze wszystkimi wartościami odżywczymi i zawartością.

Najbardziej efektywne jest skarmianie konia paszą z dużą ilością kukurydzy lub płatków kukurydzianych, jak np. HAVENS Draversbrok®, Reform-Herbal-Müsli, Power-Plus-Mix czy Slobber-Mash.
Powyższe karmy charakteryzują się:

* Wysoką zawartością kukurydzy i/lub płatków kukurydzianych,
* Zwiększonym poziom witamin; głównie witamin warunkujących prawidłowe funkcjonowanie mięsni (witamina E i B),
* Wysoką zawartością pierwiastków śladowych (żelazo, kobalt, miedź, jod).

Wzajemne oddziaływanie pomiędzy substancjami budulcowymi zawartymi w kukurydzy i witaminami B, E oraz pierwiastkami śladowymi optymalizuje budowę i rozwój mięsni. Zwierze przybierze na wadze bez dodatkowej zbędnej tkanki tłuszczowej.
Uwaga: Skarmianie samą kukurydzą zwiększa ryzyko przetłuszczenia konia.

Białka zbudowane są z aminokwasów. Aminokwasy są podstawą wszystkich żywych organizmów. Bez nich życie nie jest możliwe! Dlatego również dla konia białko jest podstawowym budulcem.
Ale uwaga: Przekroczenie poziomu białka w diecie ma niekorzystny wpływ na przemianę materii konia. Trudna do przetrawienia, nadmierna ilość białka przede wszystkim obciąża pracę wątroby i nerek. Wiąże się to zawsze ze wzrostem zapotrzebowania na wodę. Poza tym dochodzi do obrzęków kończyn i zwiększonego napięcia mięsni. Dodatkowo mogą pojawiać się guzy podskórne.

W przypadku koni i kucyków szczególnie wrażliwych i podatnych na działanie białka należy podjąć szczególne kroki. Najlepiej poprzez karmienie paszą ubogą w białko, np. Reform-Herbal-Müsli, Power-Plus Mix czy DraversBrok®. Karmy te zawierają wyłącznie lekkostrawne białko ze zbóż lucerny czy lnu. Dlatego rzadko wywołują problemy.

Czasami zbyt dużą ilość białka w organizmie wywołuje dokarmianie świeżymi trawami. Świeże trawy jako źródło białka doskonałe są dla krów mlecznych, ale nieszczególnie dla koni. Dla koni lepszą paszą jest siano.

Konie rekreacyjne i sportowe należy karmić granulatem lub müsli o maksymalnej zawartości surowego białka na poziomie 12-13%. (Tylko organizm ciężarnych i karmiących klaczy i źrebiąt zwiększa zapotrzebowanie na białko, czemu odpowiada ilość surowego białka w karmach hodowlanych jak: Ferto-LAC 3 i Foal Cubes).

Biotyna jest ważna dla każdego konia. Biotyna (znana również jako witamina H) jest tak istotna jak każda inna witamina. Szczególna wartość biotyny wynika z jej wzmacniającego wpływu na kopyta konia. Dlatego w każdej paszy dla koni HAVENS, czy granulatach czy müsli, znajduje się wystarczająca ilość biotyny.

Nie tylko sama biotyna odpowiedzialna jest za zdrową budowę kopyt, również pozostałe witaminy w wyważonym składzie. Również bardzo istotne jest podłoże w stajni i wybiegi dla konia, które powinny być przygotowane z dużą starannością.

Proszę zauważyć, że odbudowa tworzywa kopytowego czyli części wytwórczej rogu kopytowego, a więc materiału z którego kopyto się składa jest bardzo powolnym procesem. Efekt zmiany diety opartej na zwiększonej porcji biotyny może być zauważalny dopiero po minimum 6 miesiącach.

Aby zapewnić zdrowy rozwój źrebaka należy rozpocząć właściwe oddżywianie już ciężarnej klaczy. Źrebię znajdujące się w łonie klaczy zależne jest tylko od racji żywnościowych swojej matki. Dlatego HAVENS z dużą troską o klacze i źrebaki opracował paszę Ferto-Lac 3. Jest ona wysokowartościową granulowaną paszą dla ciężarnych i karmiących klaczy. Zawiera wszystkie substancje, które ważne są dla zrównoważonego rozwoju rozwijających się embrionów.
Między innymi paszę wzbogacono dodatkową porcją miedzi, która jak wiadomo z przeprowadzonych badań, minimalizuje ryzyko choroby OCD u źrebiąt.

Również po rozwiązaniu ważne jest aby karmiące klacze otrzymywały Ferto-LAC 3, aż do momentu odstawienia źrebaka. Zapewni to optymalną produkcję zdrowego mleka.

Po odstawieniu, źrebakom polecamy HAVENS Foal-Cubes, paszę bogatą w energię, białko pochodzące z dwóch źródeł: w postaci mleka w proszku i białka sojowego, oraz dodatkowe witaminy i dopasowane porcje pierwiastków śladowych oraz minerałów budulcowych mięsni (Ca, P i Mg). W ten sposób źrebię będzie zaopatrzone we wszystkie niezbędnie składniki odżywcze, a to z kolei pozwoli uchronić zwierzę przed chorobą OCD.

Wapń (Ca) i fosfor (P) są najważniejszymi minerałami budulcowymi kość. Minerały te nie tylko powinny znaleźć się w diecie konia ale ważne jest aby zwierze otrzymało je we właściwej proporcji. Dla dorosłego konia wynosi ona 1,9 – 2,1.

Organizm skoryguje niewłaściwy stosunek między wapniem a fosforem. Wówczas mogą powstać długookresowe przerosty na stawach. Dlatego tak ważne jest aby koniowi zapewnić wystarczającą ilość wapnia i fosforu w optymalnej proporcji. Wszystkie pasze HAVENS zawierają wapń i fosfor właśnie w optymalnych dla zwierzęcia proporcjach. Jak wspomniano wyżej dla dorosłego konia stosunek ten powinien wynieść ok. 2, a to oznacza, że w paszy powinno się znaleźć ok. 2 razy więcej wapnia niż fosforu. Z kolei dla dorastających źrebiąt stosunek ten powinien wynieść ok. 1,5 czyli o połowę więcej wapnia od fosforu.

We wszystkich paszach HAVENS stosunek między Ca i P ukształtowano tak, aby wspierać naturalną i właściwą zawartość Ca i P.
Uwaga na dietę składającą się z wielu zbóż!
Kiedy koń jest karmiony wyłącznie zbożami, jak owies, jęczmień, pszenica lub tylko paszą składającą się ze zbóż, otrzymuje zły stosunek między Ca i P. Zboża zawierają relatywnie mało wapnia, a relacja Ca/P jest wówczas na poziomie ok. 0,3. Powyższy stan rzeczy można w bardzo prosty sposób skorygować. Wystarczy wprowadzić do diety konia, jako paszę uzupełniającą, np. HAVENS Müsli-Beta-Plus (bez owsa), która zawiera zwiększoną relację między Ca i P na korzyść wapnia (relacja Ca/P wynosi ok. 3,0).

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, zależy od rodzaju operacji czy kolki. Wówczas należy zawsze skontaktować się z lekarzem i poprosić o poradę.

Ze swojej strony możemy zasugerować, aby koń, po tak bardzo stresujących przeżyciach, nie dostawał zbyt dużych porcji, ani też żadnej paszy granulowanej. Wówczas polecamy zwierzęciu najpierw podać HAVENS Slobber-Mash, prawdziwej rozkoszy dla końskiego podniebienia i/lub odrobinę HAVENS Reform-Herbal-Müsli.
Slobber-Mash jest paszą ubogą w energię bez dodatku owsa. Składa się w głównej mierze z rozdrobnionych zbóż, otrębów pszennych, odtłuszczonej mączki lnianej oraz lekkostrawnych składników. Pasza została skomponowana z myślą o koniach mających problemy z trawieniem oraz z przybraniem na wadze. Podawana po uprzednim namoczeniu jest wręcz idealna dla zwierząt, które właśnie co stresujące momenty mają za sobą.

Również uzupełnienie diety paszą HAVENS Reform-Herbal-Muesli jest w powyższych sytuacjach bardzo wskazane.

Tying-up jest schorzeniem określanym również chorobą poniedziałkową lub chorobą poświąteczną. Wiąże się ze znacznym wzrostem kwasu mlekowego w mięśniach co objawia się lekką sztywnością i obrzękiem mięśni. Dodatkowo mięśnie są gorące i twarde, koń szybciej się poci. Ostatecznie dochodzi do drastycznego spadku wydolności mięśni.

To w jaki sposób dochodzi do schorzenia uzależnione jest od konia, treningu, czynników zewnętrznych czy sposobu odżywiania. Jest oczywistym, że koń ze złą kondycją przy ciepłej pogodzie szybko kiśnie, to znaczy pokrywa się żużlem.

Przy wydzielaniu racji żywnościowych trzeba uwzględnić, że koń musi tak szybko jak to możliwe odbudować Glikogenu w organizmie (ATP). Są to rezerwy węglowodanów, które koń magazynuje w organizmie a następnie wykorzystuje podczas krótkotrwałych, ale niezwykle wyczerpujących wysiłków fizycznych. Glikogen jest łatwy i bezpieczny w dostarczaniu go do organizmu, w którym również zawarte będą już odpowiednio wydzielone w porcjach składniki odżywcze.

Z powyższych względów HAVENS opracował mieszanki jak Power-Plus Mix czy Kentucky Lite E, które zwiększają wytrzymałość konia, a dzięki zwiększonej zawartości witamin przyspieszają proces regeneracji mięśni.

Starsze konie mają często problemy z przyswajaniem pokarmu, trawieniem a także z samym przeżuwaniem paszy. Niezależnie od wieku czy przyzwyczajeń żywieniowych konia zawsze można karmić HAVENS Slobber-Mash. Smaczną paszą typu müsli bez owsa, składającej się głównie hydrotermicznie otwieranych zbóż, witamin i minerałów. Paszę powinno się podać po uprzednim namoczeniu. Może również karmić jej suchą postacią. Kiedy koń ma problemy z żuciem Slobber-Mash zostanie również dobrze strawiony przez żołądek.
Aby wnieś nieco urozmaicenia w dietę konia Slobber-Mash można uzupełnić paszą Reform-Herbal-Müsli czy Müsli-Beta-Plus.

Bez wątpienia tak, pod warunkiem, że klacz dostaje HAVENS Ferto-LAC 3.
Opracowując skład Ferto-LAC 3 wzięto pod uwagę powyższą kwestię. Wszak wiele źrebiąt jest karmionych razem z klaczami ze wspólnego źrebu. Oczywiście najlepiej jest jeśli źrebię zaraz po odstawieniu karmione jest paszą dla źrebiąt (HAVENS Foal Cubes), ale nie będzie większego problemu jeśli źrebię będzie otrzymywać pokarm dla klaczy (Ferto-LAC 3).

Generalnie nie.

Lipcówka (letnia egzema) jest alergiczną reakcją konia czy źrebaka na ukąszenia muchówek (bardzo drobnych komarów) z rodzaju Culicoides. Okres występowania choroby uzależniony jest od okresu aktywności tych owadów. Nasze konie narażone są na ich ukłucia od kwietnia do września. Choroba objawia się zmianami skórnymi w postaci pęcherzyków, sączących się grudek, krost czy wyłysień. Objawom tym towarzyszy silny świąd. Koń, ocierając doprowadza w zainfekowanych miejscach do zranień i wtórnych zakażeń skóry. Choroba ta jest znana na całym świecie, występuje z różnym nasileniem. Pojawia się głównie w lecie, w każdym kraju jest odmiennie nazywana po angielsku Sweet Itch lub SSRD z kolei Niemcy nazywają ją Sommerekzem.
Konie wszystkich ras są narażone na lipcówkę jednak największa zapadalność dotyczy koni zimnokrwistych m.in. ras islandzich, fjordzkich, szetlandzkich, fryzyjskich.

Naukowo nie zostało stwierdzone powiązanie lipcówki z niewłaściwym odżywianiem koni. Bezsprzecznym natomiast jest, że choroba pojawia się okresie letnim kiedy konie dowoli mogą dojadać bogatą w białko trawę. Z tego powodu polecamy uzupełnić dzienną porcję paszą Reform-Herbal-Müsli ze względu na jej niską zawartość białka i pozytywne działanie ziół.

Najlepiej zwykłą dzienną dawką, która zawiera niezbyt dużą ilość energii i białka. Ochwat jest spowodowany zaburzeniami przemiany energii (w tworzywie kopytowym). Przyczyną może być skarmianie paszą bogatą w białko lub paszą wysokoenergetyczną. Zapadalność na ochwat wzrasta w okresach wiosennych kiedy koń dodatkowo je świeże ziarno i trawy bogate w białko.

Nasza wskazówka: Umiarkowany wypas często zapobiega temu schorzeniu.

Aby uniknąć ochwatu należy skarmiać konia granulatami i müsli, które mają małą ilość białka lub podstawową paszą (najlepiej sianem). Proszę unikać owsa i świeżych traw.

Z pasz HAVENS przeciw ochwatowi szczególnie polecamy pasze bez owsa jak Müsli-Beta-Plus czy Slobber-Mash.

Niedobór żelaza stwierdza się w wyniku badania krwi. Jeżeli jest to jednorazowe badanie, trzeba być ostrożnym z interpretacją wyników. Czasami wyniki badań krwi odbiegają od normy. Nie zawsze świadczy to jednak o chorobie gdyż na zmianę wartości morfotycznych krwi może mieć wpływ zakończona pracy lub niedawne skarmianie.

Niedobór żelaza najprościej uzupełnić podając zwierzęciu żelazo. Jeżeli nie skarmiają państwo swojego konia paszą granulowaną czy muesli radzimy wprowadzić ją do diety konia. Pasze HAVENS zawierają żelazo w granicach między 200 a 400 mg na kilogram.

Z kolei jeżeli państwa koń dostaje już gotowe pasze, i wciąż ma niedobór żelaza, wówczas radzimy wprowadzić do diety specjalną mieszankę o powiększonej zawartości magnezu. Skonsultujcie wówczas dietę konia z naszym specjalistą od żywienia. Jest możliwe, że koń otrzymuje wystarczającą porcję żelaza, ale jej przyswajalność jest osłabiona przez zawartość innych pierwiastków. Wyślijcie do nas po prostu email.

Przy problemach z niedoborem żelaza polecamy skarmiać paszami Reform-Herbal -Müsli, Müsli-Beta-Plus, DraversBrok czy Basis-Sport.

Jeżeli karmicie już Państwo paszą HAVENS i planujecie tylko zamienić mieszankę – oczywiście. Radzimy jednak zamianę paszy przeprowadzić pomału, tak aby z każdym posiłkiem dodawać większą ilość nowej mieszanki kosztem poprzedniej. Oprócz konia do nowej paszy muszą się również przyzwyczaić mikroorganizmy w żołądku czy jelitach. To po prostu wymaga czasu.

Trabery, ale również konie pełnokrwiste startujące w rajdach krótko czy długodystansowych, powinny być traktowane jak prawdziwi sportowcy. Ich dieta powinna odpowiadać wyzwaniom jakim są poddawane. Konie te potrzebują silnej dawki energii uwalnianej w bardzo krótkim czasie. Trzeba pamiętać, że konie te są lekkiej budowy ciała, co z kolei przekłada się na małe porcje pożywienia, które ich organizm jednorazowo może przyjąć. Z jednej strony potrzebują bardzo skoncentrowanego pożywienia, natomiast z drugiej jednak nie może ono być zbyt obfite.

Idealnym rozwiązaniem są gotowe wysokoenergetyczne mieszanki jak Kentucky Lite E., Power-Plus Mix, ale również Reform-Herbal-Müsli.

Radzimy dzienną dawkę pożywienia rozłożyć na kilka posiłków (najlepiej 3-5) dziennie. Wówczas w organizmie stale zmagazynowane są duże pokłady energii, z których koń może przez cały dzień korzystać.

To zależy od karmy, którą koń jest skarmiany. Jeżeli koń dostaje DraversBrok® czy Reform-Herbal-Müsli wówczas zaopatrywany jest w większą niż wystarczającą ilość witaminy E i selenu.

Jeżeli koń skarmiany jest tylko paszą podstawową jak owies czy otręby pszenne bez uzupełniania diety dodatkową paszą granulowaną czy müsli, radzimy osobno dostarczyć dodatkowe pokłady witamin i elementów śladowych. Same zboża nie pokrywają zapotrzebowania konia na witaminy i elementy śladowe.

Z reguły mieszanki zawierające witaminę E zawierają również selen. Należy jednak zwrócić uwagę na ich ilość. Zbyt dużo witaminy E nie stanowi dla konia problemu w przeciwieństwie do selenu, którego przedawkowanie może doprowadzić do zatrucia.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zawartość surowego białka i surowych włókien. Zbyt dużo białka nadto obciąża organizm konia, a tego należy unikać. W przypadku klaczy hodowlanych i źrebiąt dopuszczalna dawka białka jest większa ponieważ białko dla klaczy jest niezbędne dla zapewnienia produkcji mleka i wzrostu potomstwa. Źrebaki potrzebują dodatkowego białka dla zrównoważonego rozwoju ciała.

Ważny jest również poziom przyswajalnego białka, czyli jaką jego ilość zwierze faktycznie może przyswoić.
Zawartość surowych włókien z surowym tłuszczem z kolei informuje o energetyczności karmy. W ten łatwy sposób można ocenić zawartość energii w porównaniu z inną karmą.

Obowiązuje: Im więcej surowych włókien, tym mniej energii, ale również im więcej surowego tłuszczu tym więcej energii. Oczywiście do określonego poziomu, ponieważ koń z natury nie trawi tłuszczu i z pewnością nie toleruje go w dużych ilościach w organizmie.
Naturalnie również poziom witamin (A, D3, E) odgrywa rolę. Pragniemy zwrócić uwagę, że nie jest podawana zawartość wszystkich witamin, ponieważ w świetle obowiązujących przepisów obowiązkiem jest informowanie o zawartości tylko witamin A, D3 i E.