Każdy, kto uprawia sport, doskonale wie, jak duży jest apetyt po skończonym treningu. Nie inaczej jest w przypadku koni sportowych. Dlatego też ich dieta powinna się nieco różnić w porównaniu do tych, na których jeździ się jedynie rekreacyjnie. Jednak jak dokładnie powinno wyglądać odżywianie koni sportowych?
Jak odżywiać konie sportowe?
Zdrowie i kondycja powinny być na pierwszym miejscu w każdej hodowli. Natomiast przy koniach sportowych to właśnie te czynniki określają ich zdolność do treningów oraz zawodów. Przy karmieniu ich należy wziąć pod uwagę między innymi wysoką aktywność fizyczną i częste transporty. Mimo to warto pamiętać o tym, że konkretna dieta musi być odpowiednio dobrana pod danego konia. Dlatego też powinno się brać pod uwagę także jego wiek oraz wagę.
Istotne jest też to, o jakim okresie mówimy. Nieco inaczej wygląda odżywanie w czasie roztrenowania, a w pełnym sezonie startowym. Wówczas pojawia się pytanie, czy powinniśmy podawać koniowi paszę z wolno uwalniającą się energią czy właśnie niekoniecznie? Błyskawiczny zastrzyk sił zdecydowanie lepiej zda egzamin w trakcie zawodów. Za to jeszcze w okresie roztrenowania lepszym wyborem będzie pasza objętościowa, która jest świetnym źródłem wolno uwalnianej energii. Dodatkowo dostarcza ona błonnik, który pozytywnie wpływa na florę bakteryjną jelita grubego i zapewnia poprawne działanie układu pokarmowego. Najlepiej jest podawać ją w ilości przynajmniej 1,5% wagi konia.
Pomimo tego istnieją uniwersalne zasady, których dobrze jest się trzymać. Należy do nich między innymi:
- dbanie o poziom witaminy E – dobry antyoksydant oraz poprawia regenerację mięśni,
- dostarczanie Lizyny i Metioniny – poprawia kondycję koni, mających problemy z utrzymaniem należytej masy mięśniowej,
- wysoki poziom białka – bierze udział w budowie i regeneracji mięśni,
- uzupełnianie poziomu elektrolitów – niedobór może wiązać się z mniejszą siłą i wytrzymałością,
- dbanie o odpowiedni poziom miedzi – ma duży wpływ na elastyczność tkanek mięśniowych.
Te elementy mają kluczowe znaczenie w diecie koni sportowych.
Konie sportowe a wrzody
Chociaż mogłoby się wydawać, że konie sportowe zawsze są okazami zdrowia, tak samo jak inne są dość podatne na chorobę wrzodową. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest podawanie im paszy Gastro+, która pomaga ją zwalczać. Jest to zbilansowana pasza, która pozwala przywrócić koniu równowagę kwasowo-zasadową w żołądku.
Czego lepiej unikać podczas karmienia koni sportowych?
Niekiedy hodowcy koni sportowych stawiają rywalizację ponad zdrowie zwierzęcia. Tym samym wystawiają je na sporą próbę, ponieważ mają one stosunkowo niewielki żołądek, a są mocno obciążane treningami.
W związku z tym warto wiedzieć, że nie powinno się podawać więcej treściwej paszy niż 2 kg na posiłek. Ponadto jej nagła zmiana na bardziej energetyczną również może wiązać się z pewnym problemami. Gwałtowne wprowadzenie innej paszy może prowadzić do problemów z jelitami, w tym na przykład do występowania kolki.
Pasza dla koni sportowych
Chcąc sprawić, aby Twój koń osiągał jak najlepsze wyniki na zawodach, warto decydować się na pewną paszę. Do takiej należy właśnie Performance 14, czyli musli, które łączy w sobie szybko i długo uwalnianą energię. Równocześnie wspiera oddychanie tlenowe, beztlenowe, budowę mięśni oraz dba o zdrowie żołądka.
Doskonałym wyborem jest także wysokoenergetyczna pasza Kentucky Lite E. Zbożowy mix na bazie czarnego owsa poprawia rezerwy glikogenu, kondycję oraz zmniejsza ryzyko powstawania chorób mięśni.
Natomiast dla koni o średniej ilości treningów polecamy Sport Muesli, które wpływa na zdrowie, kondycję i opanowanie.
Dieta koni sportowych nieco różni się od hodowlanych osobników. Jednak jeśli będzie zbilansowana i będzie zawierać wszystkie potrzebne składniki, na pewno przybliży Cię do upragnionych osiągnięć.