ILE NALEŻY KARMIĆ DZIENNIE?
Nie nauczysz się karmić koni z książki. Na to jest zbyt duża różnica między jednym koniem a drugim. Jeśli chodzi o paszę objętościową , koń lub kuc potrzebuje około 1,5% swojej masy ciała dziennie, rozłożonej na kilka porcji dziennie. Ponadto zwykle podaje się koncentrat (granulat lub musli) w celu uzyskania dodatkowej energii, witamin i minerałów, których nie ma w wystarczającej ilości w paszy objętościowej.
Wybór rodzaju paszy i ilości koncentratu zawsze zależy od:
- wyścig,
- masa ciała i wiek,
- stan konia,
- poziom wysiłku,
- czynniki środowiskowe (w tym temperatura),
- jak jest trzymany koń (w stajni, na pastwisku itp.),
- co jeszcze jest w racji,
- itp.
Z grubsza można powiedzieć:
przy lekko-umiarkowanym działaniu: ok. 0,5 kg koncentratu na 100 kg masy ciała dziennie,
a przy (bardzo) dużej wydajności: ok. 1,0 kg na 100 kg masy ciała dziennie.
1. KARMIENIE CZĘSTO I W MAŁYCH PORCJACH
Z natury konie jedzą od 60 do 80% czasu. Zamiast oferować całą karmę dla konia na raz, lepiej jest podzielić dzienną porcję na 2 lub 3 porcje dziennie.
2. REGULARNE ŚRODKI W SKŁADZIE I STAŁYCH CZASACH KARMIENIA
Konie są stworzeniami z przyzwyczajenia. Dlatego potrzebują regularnego składu paszy i stałych czasów karmienia. Musisz zawsze wprowadzać zmiany powoli; mikroorganizmy w jelitach potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do nowej dawki.
3. KARMIENIE NA MIARĘ
Dowiesz się, jak karmić w praktyce. Dostosuj karmę do charakteru, wagi i wysiłku konia („im większy wysiłek, tym bardziej skoncentrowany”). I nie zapominaj: każdy koń jest inny. Jedna osoba spożywa za dużo 3 kilogramów paszy dla koni dziennie; pozostałe 5 kilogramów za mało.
4. ZAWSZE KARMIJ SIĘ DOBRĄ PASZĄ
Bez dobrej paszy objętościowej koń nie będzie działał optymalnie trawienie, a bakterie i mikroorganizmy w żołądku, jelicie cienkim i grubym nie będą mogły prawidłowo wykonywać swojej pracy. Zawsze zapewniaj dobre siano lub inną paszę objętościową. Zalecana ilość: około 1,5% masy ciała konia lub kuca dziennie.
5. PIERWSZE SIANIE; NASTĘPNIE TYLKO DO ZASILANIA MOCY
Ślina (wytwarzana tylko podczas gryzienia konia) zapewnia płynne wsuwanie się pokarmu i zapobiega blokowaniu przełyku. Aby uzyskać dobre nagromadzenie śliny, zaleca się zawsze karmić trochę siana przed każdą porcją koncentratu.
6. NIGDY NIE ROZPOCZYNAJ JAZDY NATYCHMIAST PO
KARMIENIU Odpocznij przynajmniej godzinę po każdej dużej rundzie karmienia przed jazdą.
7. ZAWSZE ŚWIEŻA WODA
Upewnij się, że Twój koń ma zawsze dostęp do świeżej wody. Zwłaszcza klacze karmiące potrzebują dużo wody. I oczywiście wszystkie konie w wyższych temperaturach.