Odżywianie w chorobie, na egzemę letnią

Wyprysk letni i odżywianie
Wyprysk letni to reakcja alergiczna konia lub kucyka na małe komary, powodująca silne swędzenie grzywy, ogona lub skóry. Dlatego nazywana jest również egzemą, egzemą ogona lub egzemą skórną i występuje w prawie wszystkich krajach świata głównie latem.
Egzema letnia może w zasadzie wystąpić u wszystkich koni i kuców, chociaż szczególnie u ras nieco zimnokrwistych, takich jak Islandczycy, Fiordy, Haflingery, Szetlandy, Druciarze czy Welsh Cob, które wydają się bardziej wrażliwe na egzemę.

Nie zostało naukowo udowodnione, że letnia egzema ma cokolwiek wspólnego z odżywianiem. Jednak często wydaje się to poprawne na początku lata, kiedy konie mają duży dostęp do świeżej, bogatej w białko trawy, którą obserwuje się częściej.
Dlatego dodatkowe karmienie Reform-Herbal-Muesli może w tym okresie działać profilaktycznie. Dzięki wysokiej witaminizacji, dodatkowe zioła i dodatkowe olejki eteryczne, wzmacniają trawienie i ogólną odporność. Inną opcją jest  Natural Balance , który zawiera jeszcze większą witaminę i dodatkowy czosnek, który pomaga w walce z owadami / komarami.

Dieta na kolkę

Wrażliwość na kolkę i odżywianie

Kolka objawia się w wielu formach i jest wspólną nazwą „bólu brzucha” koni. Typowe objawy kolki to: tarzanie się, kopanie (w kierunku brzucha) i silne pocenie się. W przypadku ciężkiej kolki znacznie wzrośnie tętno, temperatura i rytm oddechu.
Kolka może być spowodowana dietą lub u samego konia (np. Wrzody żołądka, infekcja robakiem, skręcenie jelit).

HAVENS poleca Slobber-Mash dla koni wrażliwych na kolki: Slobber-Mash to niskoenergetyczne musli na bazie otrębów, mączki lnianej i łatwo przyswajalnych składników. Ma działanie oczyszczające i bardzo pozytywnie wpływa na ścianę jelita i tworzenie się flory i został specjalnie opracowany dla koni z problemami z trawieniem lub wchłanianiem.

Odżywianie przy ochwacie

Ochwat i odżywianie
Ochwat to zaburzony metabolizm kopyt. Jest to spowodowane dostarczaniem zbyt dużej ilości energii lub szybkich cukrów. Często obserwujemy ochwat rozwijający się wiosną lub jesienią, kiedy trawa zawiera czasami dużo cukrów.
Zaleca się wypasanie z umiarem lub dzielenie go dopiero po skoszeniu pierwszego pokosu. Dalsze wskazówki, jak zapobiegać ochwatowi: podawaj muesli lub rower odpowiadający poziomowi wysiłku konia i podawaj paszę objętościową z niewielką ilością białka (najlepiej bez kiszonki z trawy; lepsze siano z drugiego lub późniejszego skoszenia).

We wszystkich przypadkach, w których występuje ochwat, ważne jest, aby ograniczyć podaż węglowodanów, aby koń lub kucyk był „suchy”, nie miał już świeżej trawy i dzielił ją na jak najmniejsze pastwisko.
Jeśli chodzi o dostarczanie koncentratu, ważne jest, aby ograniczyć całkowitą podaż koncentratu i zapewnić paszę z niewielką ilością cukrów oraz wieloma witaminami i minerałami.
W asortymencie pasz dla koni HAVENS w Natural Balance,  wyjątkowo odpowiednia ze względu na bardzo niską zawartość cukru. Ponieważ to urozmaicone musli jest bardzo skoncentrowane pod względem zawartości energii i witamin, musisz również karmić znacznie mniej, aby zapewnić swojemu koniowi lub kucowi wszystkie ważne składniki odżywcze.

Odżywianie w OCD

ZO-K i odżywianie
ZO-K (osteochondroza) jest związana z zaburzeniami wzrostu chrząstki, co może powodować stan zapalny i trwałe uszkodzenie stawów. Na OCD wpływa kilka czynników, w tym dziedziczność i ruch, ale odżywianie również odgrywa ważną rolę.

Zapobieganie OCD lub minimalizowanie ryzyka OCD zaczyna się od nienarodzonego źrebaka. Zapewniając klaczy zbilansowaną porcję, źrebak otrzymuje już w macicy składniki odżywcze, które wpływają na wzrost kości. Po urodzeniu ta podaż jest kontynuowana poprzez mleko matki. Ponownie racja dla klaczy musi być kompletna, aby zoptymalizować wzrost kości źrebaka. Ferto-LAC 3
jest specjalnie do tego zaprojektowanyopracowany, specjalny granulat klaczy z dodatkowym kompleksem Multi-Calcium-Complex i podwyższoną zawartością miedzi. Do karmienia klaczy (wysoce) ciężarnych i karmiących.
Jak tylko źrebię opuści mleko, zaleca się dodanie Opti-GROW (granulki źrebię), aby nadal wspierać wzrost kości. Opti-GROW jest również dostarczany z Multi-Calcium-Complex, a także zawiera dodatkowe białka, produkty mleczne i zwiększoną ilość witamin.

Zawsze dąż do optymalnego rozwoju, a nie maksymalnego rozwoju. Lepiej jest rosnąć powoli (ale jednorodnie), jeśli rośnie (zbyt) szybko. Odpowiedzialny rozwój ma ogromne znaczenie.

Żywienie w przypadku niedrożności przełyku

Jeśli duże kęsy zostaną szybko połknięte bez wystarczającego przeżucia, gdzieś w przełyku pojawi się blokada. To powoduje, że koń szybko traci oddech (konie nie mogą wymiotować). Kula pokarmu w przełyku wchłania i rozszerza płyn, co pogarsza problem. Czasami blokada sama się zsunie, ale w wielu przypadkach weterynarz będzie musiał zapewnić rozwiązanie.

Zapobieganie polega na umożliwieniu koniowi lub kucowi wolniejszego jedzenia, np. Poprzez umieszczenie BRIXa w karmniku, aby koń nie mógł nagle wchłonąć dużych kęsów krokietów. Inną opcją jest wymieszanie kilku garści MIX z koncentratem, aby koń musiał dłużej żuć.
Wskazane jest również podawanie muesli zamiast kawałków, ponieważ konie muszą trochę lepiej przeżuwać musli.
Zawsze najpierw podawaj siano do zasilania; w związku z tym lepiej rozpoczyna się tworzenie śliny.

Odżywia się obornikiem

Spożywanie własnego nawozu jest na porządku dziennym. U źrebiąt można to nawet nazwać normalnym zachowaniem, ponieważ w ten sposób może budować zdrową florę bakteryjną w swoim dużym i wyrostku robaczkowym.
Jeśli dorosłe konie zjadają kulki łajna, może to wskazywać na wadę. Poproś o sprawdzenie racji żywnościowej u jednego z naszych specjalistów.
Możesz jednak samodzielnie sprawdzić następujące elementy:

– czy np. Racja zawiera wystarczającą ilość błonnika / paszy objętościowej?
– czy może dostarczana jest za dużo energii?
– czy zwierzę otrzymuje wystarczającą ilość witamin / śladowych ilości w swojej dawce pokarmowej?
– czy jest to forma nudy, innymi słowy: czy zwierzę wystarczająco się rozprasza?

W przypadku niedoborów w diecie rozwiązaniem może być dodatek paszy treściwej o podwyższonym bilansie witaminowo-mineralnym (np. Green-Vet czy Natural Balance ), ale zdajemy sobie również sprawę, że konie (być może z przyzwyczajenia) jednak kontynuowały jedzenie łajna.
Zapewnienie lizawki H-Licks może również stanowić rozwiązanie.