Historia HAVENS to ponad 150 lat doświadczenia.Wszystko zaczęło się w 1845 roku kiedy Godfried Kaanen przodek dzisiejszych dwóch dyrektorów (Pana Hana i Jorisa Kaanen) wybudował pierwszy młyn wodny w południowo wschodniej części prowincji Noord Brabant w Holandii, tak zaczyna się historia Havens.

Z powodu dogodnej lokalizacji młyn był stale zasilany przez wodę i mógł praktycznie pracować przez cały rok. W ówczesnych czasach była to jego olbrzymia zaleta. Młyn z ogromnym powodzeniem konkurował z innymi sąsiednimi młynami wodnymi.

W 1923 roku Godfried Kaanen Junior (wnuk założyciela firmy) wraz ze swoimi przyrodnimi braćmi Harrie i Martinem Havens rozpoczęli na brzegach rzeki Meuse w Maashes handel zbożami.
Od lewej: H.Havens, G.Havens, G.Kaanen i Pan Jennsen, menadżer wytwórni.
Wówczas nazwano firmę „J.P. Havens Graanhandel N.V.”.

Widok na fabrykę w 1951 r. po odbudowie po zniszczeniach wojennych.
Wraz ze wzrostem przemysłu paszowego w Holandii firma Havens zaczęła się rozrastać. W 1970 roku ukończono budowę drugiego zespołu silosów do przechowywania surowców. Z roku na rok zakład produkcyjny był sukcesywnie modernizowany tak aby sprostać jakości. 

W 1990 roku firma nabyła kolejny silos w porcie w Venlo/Bleirck zlokalizowanej na brzegu rzeki Meuse.

Dogodna lokalizacja pozwala dostarczać wszystkie surowce statkami bezpośrednio do magazynów firmy. Z kolei wyeliminowanie pośredników w procesie zaopatrzenia pozwoliło obniżyć koszty własne pozyskiwania surowców, a co z kolei zezwala zaoferować najwyższej jakości produkt w bardzo atrakcyjnej cenie.

Firma Havens posiada certyfikat HACCP i GMP-Plus. Oznacza to pełną kontrolę użytych surowców oraz przebiegu procesu produkcji jak i dostawy. Koncepcja nowoczesnej hodowli opartej na paszach Havens została z powodzeniem zaakceptowana na całym świecie. Paszami Havens karmione są konie w prawie wszystkich krajach europejskich jak i na bliskim wschodzie.

Dzisiejszy główny zakład produkcyjny przy rzece Meuse w Maashes na południowym wschodzie Holandii.

Od lewej: H.Havens, G.Havens, G.Kaanen i Pan Jennsen, menadżer wytwórni. Wówczas nazwano firmę "J.P. Havens Graanhandel N.V.".

Widok na fabrykę w 1951 r. po odbudowie po zniszczeniach wojennych.

Dzisiejszy główny zakład produkcyjny przy rzece Meuse w Maashes na południowym wschodzie Holandii.