konie rajdowe

Konie biorące udział w rajdach długodystansowych (lub dalekobieżnych wyprawach w teren) należy zaliczyć do tych koni, które naprawdę muszą "pracować".

Rajdy są dyscypliną stosunkowo nową, ale o bardzo szybko rosnącej popularności, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i w Europie. Dystans w rajdach wytrzymałościowych wynosi do 160 km w 1 dzień lub 200 km w 2 dni. Oczywiście ogólny stan zdrowia, kondycja i wytrzymałość konia jest sprawą najwyższej wagi. Pasza i karmienie jest również nie bez znaczenia. Sport ten jest dedykowany dla starszych i bardziej doświadczonych koni, zwłaszcza dla rajdów długodystansowych.

Wszystko zaczyna się od paszy dla klaczy hodowlanych i źrebiąt, kolejny etap to właściwa pasza dla wszystkich koni w treningu. Dla koni w treningu, jakość paszy, poziom energii i zawartość białek ma bezpośredni wpływ na moc mięśni, szybkości i wytrzymałość.

Energia może pochodzić z glikogenu (rezerwy karbo-wodzian przechowywane w tkance mięśniowej), glukozy (trawienie) lub kwasów tłuszczowych (bezpośrednio z paszy czy fermentacji włókien).

Na poziomie komórkowym, cała energia musi być w postaci ATP lub Adrenosine-tri-fosforanu, która może być wytwarzany z glikogenu, glukozy lub kwasów tłuszczowych przez jeden z dwóch procesów metabolicznych:

  • AEROBIC rozkładu tlenowego (z tlenem, dla długotrwałego działania, np. rajdy długodystansowe)
  • ANAEROBIC degradacji beztlenowej (bez tlenu, dla "eksplozji" formy podczas wyścigu)

Karmienie:
W skrócie, karmiąc konie rajdowe stosujemy te same globalne wytyczne, ale oczywiście istnieją pewne różnice - "kiedy karmić, co podawać i w jakich ilościach". Można wybrać jedną lub kombinacje kilku poniższych naszych pasz dla koni sportowych. Pasze mogą być uzupełniane pozostałymi paszami HAVENS.

Nasz program żywieniowy dla koni rajdowych przewiduje następujące pasze:


Feeding in the VET-GATE

Szczególnie w rajdach długodystansowych (powyżej 100 km; trwających często ponad 5 lub 6 godzin), karmienie jest bardzo ważne.

Podczas rajdu, 2 zdrowe wskazówki są niezwykle ważne:

1. Pozwól trawić:
Jest niezwykle ważne, aby "utrzymać pracę trawienia", co oznacza, że nie tylko należy dostarczyć wystarczającą ilość energii, ale także wystarczająco dużo włókien (siano, pasze objętościowe). Kiedy trawienie ustaje, po prostu "wylatujesz z gry"!
Dlatego Reform-Herbal-Musli nadaje się doskonale dostarcza łatwo strawne włókna, energię i dodatkowo witaminy B i E dla optymalnej wydajności. Także wszystkie nasze granulaty się również sprawdzą ponieważ dostarczają energii, witamin, itp. i mają dużą zdolność zatrzymywania wody (patrz w punkt 2.).Dodatkową zaletą jest to, że powyższe pasze (Reform-Herbal-Musli lub np. DraversBrok lub Endurance-Compact-Cubes) są bardzo słodkie, więc nawet bardzo zmęczony, koń będzie je chętnie pobierał.

2. Zapewnij wystarczającą ilość wody:
Co więcej, woda jest również niezwykle ważnym "czynnikiem odżywczym", koń rajdowy (jak każdy sportowiec) odwadnia się podczas zawodów.
Dlatego, pasze (podawane przed i podczas rajdu), powinny być w stanie zatrzymać tyle wody, ile to możliwe. Reform-Herbal-Musli lub jakiekolwiek granulat HAVENS ma wysoką zdolność do zatrzymywania wody, co może poprawić kondycję konia podczas rajdu.
Mając to na uwadze, żywieniowcy HAVENS skomponowali specjalną paszę dla koni rajdowych (HAVENS Endurance-Compact), która stosowana jest przez wyspecjalizowane stajnie rajdowe, a można ją zamówić na żądanie.