7. Co to jest tying-up?

Tying-up jest schorzeniem określanym również chorobą poniedziałkową lub chorobą poświąteczną. Wiąże się ze znacznym wzrostem kwasu mlekowego w mięśniach co objawia się lekką sztywnością i obrzękiem mięśni. Dodatkowo mięśnie są gorące i twarde, koń szybciej się poci. Ostatecznie dochodzi do drastycznego spadku wydolności mięśni.

To w jaki sposób dochodzi do schorzenia uzależnione jest od konia, treningu, czynników zewnętrznych czy sposobu odżywiania. Jest oczywistym, że koń ze złą kondycją przy ciepłej pogodzie szybko kiśnie, to znaczy pokrywa się żużlem.

Przy wydzielaniu racji żywnościowych trzeba uwzględnić, że koń musi tak szybko jak to możliwe odbudować Glikogenu w organizmie (ATP). Są to rezerwy węglowodanów, które koń magazynuje w organizmie a następnie wykorzystuje podczas krótkotrwałych, ale niezwykle wyczerpujących wysiłków fizycznych. Glikogen jest łatwy i bezpieczny w dostarczaniu go do organizmu, w którym również zawarte będą już odpowiednio wydzielone w porcjach składniki odżywcze.

Z powyższych względów HAVENS opracował mieszanki jak Power-Plus Mix czy Kentucky Lite E, które zwiększają wytrzymałość konia, a dzięki zwiększonej zawartości witamin przyspieszają proces regeneracji mięśni.