5. Jak ważny w paszy dla koni jest stosunek pomiędzy wapniem a fosforem (Ca/P)?

Wapń (Ca) i fosfor (P) są najważniejszymi minerałami budulcowymi kość. Minerały te nie tylko powinny znaleźć się w diecie konia ale ważne jest aby zwierze otrzymało je we właściwej proporcji. Dla dorosłego konia wynosi ona 1,9 - 2,1.

Organizm skoryguje niewłaściwy stosunek między wapniem a fosforem. Wówczas mogą powstać długookresowe przerosty na stawach. Dlatego tak ważne jest aby koniowi zapewnić wystarczającą ilość wapnia i fosforu w optymalnej proporcji. Wszystkie pasze HAVENS zawierają wapń i fosfor właśnie w optymalnych dla zwierzęcia proporcjach. Jak wspomniano wyżej dla dorosłego konia stosunek ten powinien wynieść ok. 2, a to oznacza, że w paszy powinno się znaleźć ok. 2 razy więcej wapnia niż fosforu. Z kolei dla dorastających źrebiąt stosunek ten powinien wynieść ok. 1,5 czyli o połowę więcej wapnia od fosforu.

We wszystkich paszach HAVENS stosunek między Ca i P ukształtowano tak, aby wspierać naturalną i właściwą zawartość Ca i P.
Uwaga na dietę składającą się z wielu zbóż!
Kiedy koń jest karmiony wyłącznie zbożami, jak owies, jęczmień, pszenica lub tylko paszą składającą się ze zbóż, otrzymuje zły stosunek między Ca i P. Zboża zawierają relatywnie mało wapnia, a relacja Ca/P jest wówczas na poziomie ok. 0,3. Powyższy stan rzeczy można w bardzo prosty sposób skorygować. Wystarczy wprowadzić do diety konia, jako paszę uzupełniającą, np. HAVENS Müsli-Beta-Plus (bez owsa), która zawiera zwiększoną relację między Ca i P na korzyść wapnia (relacja Ca/P wynosi ok. 3,0).