16. Producenci pasz podają wiele informacji na swoich etykietach. Na co powinno się zwracać szczególna uwagę, które dane są najważniejsze?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na zawartość surowego białka i surowych włókien. Zbyt dużo białka nadto obciąża organizm konia, a tego należy unikać. W przypadku klaczy hodowlanych i źrebiąt dopuszczalna dawka białka jest większa ponieważ białko dla klaczy jest niezbędne dla zapewnienia produkcji mleka i wzrostu potomstwa. Źrebaki potrzebują dodatkowego białka dla zrównoważonego rozwoju ciała.

Ważny jest również poziom przyswajalnego białka, czyli jaką jego ilość zwierze faktycznie może przyswoić.
Zawartość surowych włókien z surowym tłuszczem z kolei informuje o energetyczności karmy. W ten łatwy sposób można ocenić zawartość energii w porównaniu z inną karmą.

Obowiązuje: Im więcej surowych włókien, tym mniej energii, ale również im więcej surowego tłuszczu tym więcej energii. Oczywiście do określonego poziomu, ponieważ koń z natury nie trawi tłuszczu i z pewnością nie toleruje go w dużych ilościach w organizmie.
Naturalnie również poziom witamin (A, D3, E) odgrywa rolę. Pragniemy zwrócić uwagę, że nie jest podawana zawartość wszystkich witamin, ponieważ w świetle obowiązujących przepisów obowiązkiem jest informowanie o zawartości tylko witamin A, D3 i E.