12. Mój koń ma niedobór żelaza. Czym powinienem najlepiej go karmić?

Niedobór żelaza stwierdza się w wyniku badania krwi. Jeżeli jest to jednorazowe badanie, trzeba być ostrożnym z interpretacją wyników. Czasami wyniki badań krwi odbiegają od normy. Nie zawsze świadczy to jednak o chorobie gdyż na zmianę wartości morfotycznych krwi może mieć wpływ zakończona pracy lub niedawne skarmianie.

Niedobór żelaza najprościej uzupełnić podając zwierzęciu żelazo. Jeżeli nie skarmiają państwo swojego konia paszą granulowaną czy muesli radzimy wprowadzić ją do diety konia. Pasze HAVENS zawierają żelazo w granicach między 200 a 400 mg na kilogram.

Z kolei jeżeli państwa koń dostaje już gotowe pasze, i wciąż ma niedobór żelaza, wówczas radzimy wprowadzić do diety specjalną mieszankę o powiększonej zawartości magnezu. Skonsultujcie wówczas dietę konia z naszym specjalistą od żywienia. Jest możliwe, że koń otrzymuje wystarczającą porcję żelaza, ale jej przyswajalność jest osłabiona przez zawartość innych pierwiastków. Wyślijcie do nas po prostu email.

Przy problemach z niedoborem żelaza polecamy skarmiać paszami Reform-Herbal -Müsli, Müsli-Beta-Plus, DraversBrok czy Basis-Sport.