10. Mój koń ma lipcówkę. Czy ma to jakiś związek z karmą?

Generalnie nie.

Lipcówka (letnia egzema) jest alergiczną reakcją konia czy źrebaka na ukąszenia muchówek (bardzo drobnych komarów) z rodzaju Culicoides. Okres występowania choroby uzależniony jest od okresu aktywności tych owadów. Nasze konie narażone są na ich ukłucia od kwietnia do września. Choroba objawia się zmianami skórnymi w postaci pęcherzyków, sączących się grudek, krost czy wyłysień. Objawom tym towarzyszy silny świąd. Koń, ocierając doprowadza w zainfekowanych miejscach do zranień i wtórnych zakażeń skóry. Choroba ta jest znana na całym świecie, występuje z różnym nasileniem. Pojawia się głównie w lecie, w każdym kraju jest odmiennie nazywana po angielsku Sweet Itch lub SSRD z kolei Niemcy nazywają ją Sommerekzem.
Konie wszystkich ras są narażone na lipcówkę jednak największa zapadalność dotyczy koni zimnokrwistych m.in. ras islandzich, fjordzkich, szetlandzkich, fryzyjskich.

Naukowo nie zostało stwierdzone powiązanie lipcówki z niewłaściwym odżywianiem koni. Bezsprzecznym natomiast jest, że choroba pojawia się okresie letnim kiedy konie dowoli mogą dojadać bogatą w białko trawę. Z tego powodu polecamy uzupełnić dzienną porcję paszą Reform-Herbal-Müsli ze względu na jej niską zawartość białka i pozytywne działanie ziół.