HAVENS POLSKA     
34-100 Tomice
ul. Krakowska 3
office@havens.pl     


Odwiedź nas      

https://pl-pl.facebook.com/HAVENS.Horsefeed/


 
tel.: (33) 488 11 04
tel./fax: (33) 87 321 89


GSM:
608 511 623

2. Jak ważne jest białko w paszy i jakie problemy może wywołać jego zbyt duża zawartość?

Białka zbudowane są z aminokwasów. Aminokwasy są podstawą wszystkich żywych organizmów. Bez nich życie nie jest możliwe! Dlatego również dla konia białko jest podstawowym budulcem.
Ale uwaga: Przekroczenie poziomu białka w diecie ma niekorzystny wpływ na przemianę materii konia. Trudna do przetrawienia, nadmierna ilość białka przede wszystkim obciąża pracę wątroby i nerek. Wiąże się to zawsze ze wzrostem zapotrzebowania na wodę. Poza tym dochodzi do obrzęków kończyn i zwiększonego napięcia mięsni. Dodatkowo mogą pojawiać się guzy podskórne.

W przypadku koni i kucyków szczególnie wrażliwych i podatnych na działanie białka należy podjąć szczególne kroki. Najlepiej poprzez karmienie paszą ubogą w białko, np. Reform-Herbal-Müsli, Power-Plus Mix czy DraversBrok®. Karmy te zawierają wyłącznie lekkostrawne białko ze zbóż lucerny czy lnu. Dlatego rzadko wywołują problemy.

Czasami zbyt dużą ilość białka w organizmie wywołuje dokarmianie świeżymi trawami. Świeże trawy jako źródło białka doskonałe są dla krów mlecznych, ale nieszczególnie dla koni. Dla koni lepszą paszą jest siano.

Konie rekreacyjne i sportowe należy karmić granulatem lub müsli o maksymalnej zawartości surowego białka na poziomie 12-13%. (Tylko organizm ciężarnych i karmiących klaczy i źrebiąt zwiększa zapotrzebowanie na białko, czemu odpowiada ilość surowego białka w karmach hodowlanych jak: Ferto-LAC 3 i Foal Cubes).